Siber Zorbalıkla Mücadelede Instagram Atağı

Sade Sosyal

Siber Zorbalıkla Mücadelede Instagram Atağı

Siber zorbalık ile mücadele Instagram’dan güzel bir atak geldi. Geliştirdiği yeni araçlar ile Instagram, kullanıcılarının daha az siber zorbalığa maruz kalmasını sağlamayı hedefliyor.

Yapay zeka kullanılarak tasarlanan ilk araç, kullanıcının yaptığı bir yorumun saldırgan olduğunu anlayabiliyor ve kullanıcıyı, yorumu yapmadan önce uyarıyor.

Diğer araç ise Instagram kullanıcılarına, problemli takipçilerine sınırlandırma getirme olanağını sunuyor. Bu özellik sınırlandırdığınız kişi sizin fotoğrafınıza bir yorum yaptığında, sizin onayınız olamadan yorumunun kimse tarafından görünmemesine olanak sağlıyor.

Siber zorbalık; dijital iletişim araçlarını kullanarak bir bireyi kasıtlı olarak rahatsız etmek anlamına gelmektedir. Bu tehdit içeren bir mesajla, dedikodu yayılımı ile ya da fiziksel özelliklere yönelik olarak atılan yorumlarla yapılabilir. Reportlinker araştırmasına göre dijital medyayı kullanan genç neslin %71’i siber zorbalıkla ilgili endişe duyuyor.

Günümüzde giderek yaygınlaşan siber zorbalık vakalarında kullanıcıların kendi kontrollerini sağlamalarına yardımcı olacak Instagram’ın yeni geliştirdiği hatırlatma sisteminin faydalı olacağına inanıyoruz. Bazen düşünmeden yazılan yorumların karşı tarafın kırılmasına sebep olacağını bildiren bir uyarı, yorumu yazan kişilerin yazdıklarını tekrar değerlendirmesine, iki kere düşünmesini sağlayıp siber zorbalık yapmasına engel olabilir.