Emojileri Doğru Anlamlarında Kullandığınıza Emin misiniz?

Sade Sosyal

Emojileri Doğru Anlamlarında Kullandığınıza Emin misiniz?

Emojiler hayatımıza 1982 yılında  Carnegie Mellon Üniversitesi profesörlerinden Dr. Scott Fehlman gülen yüzü kullanması ile girdi. O günden bugüne kullanımı artarak devam etti. Öyle ki emojilerin popüler zamanında yalnızca emojiler kullanarak anlaşan kişiler ve reklam kampanyalarını emojiler ile yapan firmalara şahit olduk.

Bugün geçtiğimiz yıllara oranla daha çok benimsenen emojileri kullanmayan az sayıda marka kaldığını söyleyebiliriz. Yapılan araştırmalara göre internet kullacılarının %92’sini mesajlaşmalarında emoji kullanıyor. Kişisel mesajlaşmalarda bu kadar sık kullanılan emojileri kurumsal firmalar da kendi kurumlarına uygun hale getirerek, kendilerini yansıtan emoji kullanımları ile iletişim stratejilerine aldılar.

Duyguları daha sıcak bir şekilde ifade etmemizi sağlayan emojileri markanız için kullanırken birkaç noktaya dikkat etmenizde fayda var.

  • Hassas ve ciddi konulardan bahsederken emoji kullanımına dikkat edin.
  •  Gereksiz emoji kullanımından kaçının. Her mesajınızda emoji koyma zorunluluğunuzun olmadığını unutmayın.
  • Markanıza ait, özel emojiler kullanmaya çalışın.
  • Kullandığınız emojilerinin anlamlarına dikkat edin. Farklı kullanım alanları olan tehlikeli emojilerden kaçının.

Son madde için en güzel örnek ise sosyal medyada sık kullanılan şeftali emojisini gösterebiliriz. Twitter’da şeftali emojisinin en çok neyi anlatma amacı ile kullanıldığının tablosunu aşağıda  inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Blog.emojipedia.com 

Kişisel sayfalarda emojilerin hangi amaçlarla kullandığının takibini doğru yapmakta fayda var. Markanız için anlatmak istediğinizi emojilerle anlatmadan önce kişilerin o emojiyi nasıl algıladığını bilmeniz, marka imajınız için önemli. =)

Emojilerin anlamlarına bakmak için Emojipedia'dan inceleyebilirsiniz.