Elon Musk’ın Yeni Projesiyle İnsanlık Makinelerle mi Birleşiyor?

Sade Sosyal

Elon Musk’ın Yeni Projesiyle İnsanlık Makinelerle mi Birleşiyor?

Elon Musk insan beynini bilgisayar arayüzüne bağlamanın yollarını aramak için 3 yıl önce 100 milyon dolar kaynak ayırarak satın alıp yönettiği NeuraLink’in yeni projesini tanıttı.

NeuraLink’in geliştirdiği cihaz, saç telinden daha ince ve esnek ipliklere bağlı 3 binden fazla elektrot içeren küçük bir çubuktan oluşuyor. Cihazbin kadar nöronun aktivitesini gözlemleyebiliyor. Şirkete göre bu sistemin avantajı, beynin belirli bölgelerini hedef almak için kullanılabilmesi.  Cihaz ayrıca beyinin bir bilgisayarla doğrudan iletişim kurmasını sağlıyorFakat bu iletişimin nasıl kurulduğu sır gibi saklanıyor. Bu teknolojinin amacı, beyinden makineye ya da beyinden beyine doğrudan veri transferi sağlamak. NeuraLink, özellikle felçli hastalar için teknolojik çözümler geliştirmeyi hedeflediğini açıkladı.

Lansmanda konuşan Elon Musk NeuraLink’in geliştirdiği cihazı kullanacak kişilerin zaman içerisinde yapay zeka ile simbiyotik bir beyne sahip olabileceğini vurguladı. Bu açıklamaların ardından insanın aklına Musk’ın geçmiş tarihli diğer açıklamaları gelmiyor değil.  Musk daha önce yaptığı konuşmalarında  yapay zekanın insan ırkını yok edebileceğini belirtmişti.  Yoksa sonun başlangıcını  Elon Musk ve ekibinin fitili ateşlemesi mi getirecek? =)