Deepfake Derin İnceleme

Sade Sosyal

Deepfake Derin İnceleme

Gerçek ile yapay gerçekliği karıştırmaya başladığımız zamanlar belli ki geldi. Bunun en güzel örneklerini de deepfake videolar oluşturuyor. Peki ama nedir bu deepfake videolar diye sorarsanız hemen açıklayalım.

Deepfake’i yapay zeka yardımıyla bir kişinin yüzünü başka birinin yüzünün yerine kullanabilmek olarak tanımlayabiliriz. Bu tarz videolar tamamen yapay zeka ve makine öğrenimini kullanıyor. Çözümlediği algoritmalarla kendisine verilen görselleri aynı mimikler ve ifadelerle güncelleyerek yepyeni bir video oluşturuyor. Sonuç olarak ekranda kusursuz diyebileceğimiz bir şekilde gerçek kişiymiş gibi hareket eden sanal bir gerçeklik yaratılıyor.  

Bu şekilde oluşturulmuş videolar internet üzerinde yayınlanmaya başladıktan sonra gerçeklerin çarptırılması hiç de zor olmamaya başladı. Videoları gerçek zannederek yayınlayan haber kanallarının olduğunu da duyduktan sonra neye inanacağınızı şaşırmanız çok doğal.  İnternet üzerinde dönen “yazılı” çarpıtılmış haberlerin ardından şimdi de anlaşılması ve uğraşılması çok daha zor olan videolar var karşımızda.

 

Deepfake videolardan özellikle politikacılar ve sanatçıların tehdit altında olduğunu söyleyebiliriz. Siz siz olun özellikle sosyal medya üzerinden paylaşılan ve hızla yayılan videoların hepsine körü körüne inanmayın. Artık her bilgi ve videodan şüphe duyma devri geldi. Videoların kaynağını araştırıp doğruluğunu birden fazla kaynaktan doğrulamaya çalışın ;)

Deepfake videoların ne derece büyük bir tehdit olduğunu anlamış olsalar ki sosyal medya devi Facebook tarafından yapılan açıklamada, yapay zeka ya da makine öğrenimi algoritmalarınca oluşturulan ya da insanları yanlış yönlendirebilecek şekilde düzenlenen içeriklerin kaldırılmasına başlandığı belirtildi. Platformun bu kararı parodi ya da hiciv amaçlı ve kurgusu değiştirilen içerikleri kapsamayacak.