Yeni Dosya: Clubhouse

Sade Sosyal

Yeni Dosya: Clubhouse

Silikon Vadisi'nden tecrübeli iki ismin yaklaşık 1 sene önce kurduğu Clubhouse uygulaması son birkaç ayda Türk kullanıcılar tarafından giderek daha da popüler bir hal aldı. Şu an için yalnızca IOS işletim sistemine sahip olanların kurabildiği uygulamaya davetiye ile giriş yapılabiliyor. Belirli bir kesimin faydalanabildiği bu uygulamanın aslı astarı nedir, gelin bu gizemi birlikte aralayalım.

Clubhouse belirli bir işletim sistemine hitap ettiği ve içeriye giriş yapabilmeniz için davetiye sistemine sahip olduğundan dolayı insanlar arasında meraka sebep olan bir sosyal medya platformu. Öyle bir merak ki bu uygulamada neler olduğunu öğrenmek için Whatsapp gruplarında “davetiye gönderebilecek olan var mı?” sorularını duyar olduk. Peki gerçekten bu uygulamada neler oluyor? Aslında çok bir şey olduğu yok. Uygulama yalnızca ses olarak katılabildiğiniz açık ya da kapalı odalardan oluşuyor. Tanıdığınız yani follow ettiğiniz arkadaşlarınız ya da tanımadığınız insanların açtıkları odalardaki konuşmalarına girerek ister dinleyici olarak kaldığınız ister de konuşarak katılımcı olduğunuz grup odalarından ibaret.

Her kullanıcı kendi konuşma odasını açabiliyor. Dilediği kişiyi moderatör olarak atayabiliyor ya da el kaldırma özelliğini kullanarak söz almak isteyen kişilere söz verebiliyor. Ee şimdi nesi bu kadar tuttu bu uygulamanın dediğinizi duyar gibiyiz. Bunun bizim analiz ettiğimiz birkaç sebebi var. İlki kesinlikle ses ile istediğiniz yerden katılabiliyor oluşunuz. Pandemi sebebiyle hayatımıza giren online toplantılarda kamera açma mecburiyeti ilk başlarda her ne kadar farklı ve güzel geliyor olsa da zaman içinde evde olmanın rahatlığını bozmaya başladı. Eğitim almak, sosyalleşmek ya da toplantı yapmak için kamera açmak keyiften çileye dönüşmeye başladı. İşte tam bu noktada evinizde yayılırken ve kimse sizi görmüyorken de eğitim verip, alabileceğiniz “sesinize odaklanan” bir uygulamanın rahatlığı herkesi kalbinden vurdu.  Bir diğer sebep ise konuşmacıların bu odalarda çok daha samimi konuşmalarını hissetmemiz. Aynı konuşmacıları görüntülü olarak online seminerlerde dinlemek ya da Youtube videolarını izlemek aynı samimiyeti veriyor. Fakat kayıt alınamayan bir aplikasyonda görüntüler olmadan yalnızca ses ile iletişimde aynı konuşmacıları dinlemek çoğu insan için çok daha samimi bulunuyor.

Son olarak uygulamanın popüler olmasındaki bir diğer sebebi ise; çok farklı alt kültürden gelen çeşitli insan gruplarının belki de normal hayatta asla bir araya gelemeyeceği bir ortamda kendi gerçek isimleri ile konuşma odalarında birlikte yer almaları olarak gösterebiliriz. Sosyal medyanın trol saldırılarından uzak, gerçek insanlara ulaşmak şu an diğer sosyal medya platformları için bir lüks olabilir. Henüz trol saldırılarına maruz kalınmamış olsa da bir süre sonra Clubhouse için de farklı trol gruplarının olması olası. Şu an için trollerden uzak kirlenmemiş odalarda özgürce tartışıp konuşmak ya da yalnızca bu insanlar neler konuşuyor bir kulak misafiri olayım diyorsanız sizi de bağımlılık yapan bu uygulamaya bekliyoruz. :)