Sosyal Medyayı Etkin Kullanmanın 7 Kuralı

Sade Sosyal

Sosyal Medyayı Etkin Kullanmanın 7 Kuralı

Hepimiz artık birer sosyal medya kullanıcısıyız. Fakat aktif olarak yönettiğimiz sayfalarımız var ise yalnızca kullanıcı olmanın dışında sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanabiliyor da olmamız gerekiyor. Bunun için dikkat edilmesi gereken 7 kurala birlikte göz atalım.

Doğru Görsel Kullanın

Sosyal medyada paylaşım yapacağınız mecraya göre fotoğraf ya da grafik tasarımlarınızın paylaşım içeriğinize uygun olduğundan emin olun.

Not: Fotoğraflarınızın karanlık ve bulanık olmasından kaçının. Sosyal medyada kolay anlaşılır grafikler kullanın.

Uygun Hashtagler Kullanın

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşım yaparken konu ile ilgili etiketler kullanmaya özen gösterin. Son Instagram güncellemelerinin maksimum 5 etiketi öne çıkarttığını unutmayın.

Not: Özellikle yönettiğiniz kurumsal hesaplarınızda sık kullanılan fakat (#like4like gibi) içeriğiniz ile alakası olmayan etiketlerden kaçının.

Yaratıcı İçerik Oluşturun

Tüm sosyal medya mecralarında rakipleriniz arasında fark edilir olup sizi bir adım öne çıkartacak yaratıcı içerikler oluşturun.

Not: Özgün içerikler üretin, taklit etmek yerine ilham alarak farklı içerikler oluşturun.

Yorumları Cevaplayın

Takipçileriniz cevaba en kısa sürede ulaşmak ister. Gelecek yorumları en kısa sürede uygun, kurumsal bir dil ile cevaplayın.

Not: Kabul edilen yanıtlama süresi olan 1 saati geçmemeye özen gösterin. İsim soyisim ya da yalnızca isim ile hitap ederek kolay anlaşılabilir, net ve kibar cevaplar hazırlayın.  

İstikrarlı Olun

İçeriklerinizin belirli aralıklarla düzenli olarak paylaşıldığından emin olun. İstikrarlı paylaşım yaparak takipçi sayınızı arttırabilir, sayfalarınızı geliştirebilirsiniz.

 Not: Haftalık paylaşım planı belirleyin ve hedef kitle analizlerine göre haftalık içerik paylaşım sayısı oluşturun.  Örneğin her hafta minimum 3 içerik girin.

Takip Edin, Güncelleyin

Sosyal medyanın gündemi çok hızlı değişir. Tüm gelişmeleri takip ederek güncel içerikler oluşturup günün trendlerini yakalayın.  Sosyal medya güncellemelerini takip ederek içeriklerinizin geride kalmadığından emin olun.

Not: Örneğin ay tutulması gündemini yakalayıp kendinize uyarlayarak paylaşım hazırlayın. Sosyal medya ağlarının son güncellemelerini takip edin.

Raporlayın

Ay ve yıl sonlarında paylaştığınız içeriklerinizin genel analizini yapın. Doğru yolda olup olmadığınızın analizini raporlamalar ile çıkartın.

Not: Gün, ay ve yıllık olmak üzere raporlamalar çıkarın ve hedef kitlenizin sizinle olan etkileşim oranlarını inceleyin. Hedef kitlenizin ilgisini çekmeyen içerikleri tespit edin ve bu yayın politikasından uzaklaşın.