Google'dan Android Yaptırımları

Sade Sosyal

Google'dan Android Yaptırımları

Google, Rekabet Kurumu tarafından kesilen 93 milyon TL tutarındaki cezaya karşı gelerek kabul etmedi.  Bu durumun düzeltilmemesi halinde Türkiye’deki Android telefonlara lisans verilmeyeceğini duyurmuştu. Restin ardından Google'dan yazılı bir açıklama geldi.

Açıklamada;

“Ağustos ayında Rekabet Kurumu’nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında, Rekabet Kurumu bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi. Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik.

Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi hâlihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google’ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz.”

İfadeleri kullanıldı.

 

Rekabet Kurulu ile anlaşamayan ve görüşmeleri süren Google, açıklamasında anlaşmazlık çözülünceye kadar Android cihazlara dair desteğini çekeceğini de ifade etti.  Peki bu tam olarak ne anlama geliyor?

  • 12 Aralık tarihinden sonra satın alınan Android telefonlarda, Google servisleri kullanılmayacak.
  • Bu süreçten sonra satın alınan Android telefonlarda Google Play kullanılmayacak
  • Yeni Android telefon satın alan kullanıcılar Gmail, Google Haritalar, Youtube, Play Store, Google News vs. başta olmak üzere Google ürünlerini kullanamayacak.
  • 12 Aralık’tan önce alınan mevcut Android telefon ve tabletler bu süreçten herhangi bir şekilde etkilenmeyecek.

Tarafların sorunsuzca ve hızlıca anlaşmasını merakla bekliyoruz.